Amasya Genelgesi’nin 105. yılı kutlandı

Tiyatro oyuncuları Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Amasya Genelgesi’nin okunduğu ve imzalandığı anları canlandırdı.

Vali Doruk, gazetecilere, Amasya Tamimi’nin ilan edilişinin 105. yıl dönümünü yaşadıklarını belirterek, “Amasya’dan tamim ilan edilerek, ülkemizin kurtuluş mücadelesinin başlangıcının startı verilmiş oldu. 12-22 Haziran tarihleri arasında bugünün manasına uygun kutlamalarımızı, anma programlarımızı yapıyoruz” dedi.

“Şehrimize aynı ruhla sahip çıkmaya devam”

Sevindi de 105 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya Tamimi’ni imzalayarak ülkenin kuruluşuna ekibiyle beraber imza attıklarını dile getirerek, “Biz de aynı ruhla bu şehre, bu ülkeye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Var olsun Atatürk, var olsun Cumhuriyet, var olsun Türkiye!” ifadesini kullandı.

Atatürk’ü canlandıran tiyatro oyuncusu Atilla Özgen ise, “Her yıl 12 Haziran’da Ulu Önder’imizin Amasya’ya gelişini, Cülus Tepe’de karşılanışını ve 22 Haziran’da da tamimin maddelerinin dünyaya duyurulmasını tiyatral gösteri şeklinde sunuyoruz” diye konuştu.

Tören, Amasya Genelgesi’nin okunmasının ardından son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir